środa, 29 lipca 2015

Leczenie kanałowe to złożony proces

Leczenie kanałowe jest procesem bardzo złożonym i zależnym od wielu czynników. Koncerny prześcigają się w dostarczaniu klinicystom coraz to nowszych, skuteczniejszych, bezpieczniejszych i szybszych narzędzi służących do opracowania kanałów. 

Nie możemy jednak zapominać o tym, że samo opracowanie kanałów narzędziami rotacyjnymi nie jest celem samym w sobie. Prawidłowe ukształtowanie kanału według koncepcji Dr H. Schildera zakłada między innymi opracowanie kanału w kształcie stożka. Takie ukształtowanie służy dwóm kolejnym, bardzo istotnym w leczeniu endodontycznym procedurom. Płukaniu i wypełnieniu. 

Przyjrzyjmy się płukaniu.

Dlaczego jest ono niezbędnym elementem leczenia? Musimy pamiętać o tym, że mimo preparacji okrągłymi narzędziami przestrzenie kanałowe nie pozostają po preparacji w regularnym kształcie. 



Ponadto należy dokładnie oczyścić okolicę przewężenia anatomicznego, którego nie powinniśmy nadto poszerzać narzędziami. Czasami ta okolica nie jest dostępna dla naszych narzędzi. 






Tak samo dla narzędzi nie są dostępne kanały boczne, które mogą stać się źródłem reinfekcji i dla tego muszą być zdezynfekowane i zamknięte.





Przy leczeniu ponownym czasami opracowanie przestrzeni endodontycznej jest dla narzędzi niemożliwe. Wtedy irygacja również powinna być przeprowadzona bardzo pieczołowicie.



Podstawowym środkiem służącym do przeprowadzenia prawidłowej dezynfekcji jest podchloryn sodu. Jego najmocniejsze i najszybsze działanie możliwe jest w stężeniu 6%. W Polsce najbardziej powszechnie dostępnym wysokim stężeniem jest 5,25%. 

Jego właściwości lityczne są nieocenione względem materii organicznej. Niezbędnym do prawidłowej dezynfekcji są również preparaty chelatujące - np. EDTA. Ważne jest, żeby preparaty te były stosowane w odpowiednim stężeniu, czasie, ilości oraz aktywowane. 

Mechanizmów aktywacji preparatów chelatujących jest wiele. Można tu wymienić choćby urządzenia ultradźwiękowe, ale oczywiście nie tylko te.


Zapraszam również na szkolenie - Endozasadzki - które odbędzie się 23 października we Wrocławiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz