czwartek, 20 sierpnia 2015

Ciekawa anatomia dolnego trzonowca - heroiczna walka o 36


Czasami anatomia i konieczność wykonania zabiegów endo wykraczają poza standardy. W tym przypadku konieczność usunięcia zębów 37 i 38 wymusiła heroiczną walkę o 36. Zmiany okołowierzchołkowe usytuowane przy obu korzeniach, duży ubytek periodontologiczny spowodowany zębem 37 oraz mała ilość tkanek twardych czynią ten przypadek niezbyt dobrze rokującym na przyszłość. Mimo tego postanowiliśmy z Pacjentką podjąć walkę o ostatni trzonowiec, który ma pozostać w tej ćwiartce. 

Po usunięciu starego materiału z komory oraz kanałów mezjalnych udało się odnaleźć dalszy bieg kanałów MB i ML. Udało się również odnaleźć kanał MM (mezjo-mezjalny, medial-mesial), występujący w ok 5-10% przypadków dolnych trzonowców. Po usunięciu gutaperki z kanału D okazało się, że jest to kanał DB, a kanał DL nie został opracowany. Po opracowaniu obu kanałów okazało się, że mają wspólny wierzchołek i połączone są cieśnią. Udrożnienie wykonano przy użyciu rozpuszczalnika i pilników C. Ścieżka prowadzenia wykonana została przy pomocy pilników C i kątnicy M4 Safety. Opracowanie mechaniczne wykonano pilnikami TFAdaptive.

Po przeprowadzeniu protokołu płukania w kanałach mezjalnych pojawił się przepływ płynów, co świadczy o połączeniu poprzez cieśni (widoczny uszczelniacz na zdjęciu kontrolnym). 

Wypełnienie kanałów wykonano metodą ciągłej fali przy użyciu ElementsFree, a całość zamknięto kompozytem i wyłączono ze zgryzu. 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz